Civilní ochrana a muzeum silnic
Ve čtvrtek 24. listpadu a v pátek 25. listopadu navštívili žáci spojenou akci Muzea silnic ve Vikýřovicích a bezpečnostní rady Města Šumperk. Akce byla zaměřena na ochranu člověka za mimořádných událostí, žáci se ale seznámili i s historií rodu Kleinů, významných podnikatelů z oblasti údolí Desné.
Den jsme po příjezdu zahájili uvítáním na nádvoří muzea v objektu bývalého Krenišovského dvora. Tady se také rozdělili do čtyř skupin, které se pak střídaly na čtyřech stanovištích. Kulisu tomuto uvítání dělaly z povzdálí litinové mosty, mnohé pocházející ze sobotínských železáren.
Na prvním stanovišti se žáci seznamovali s tím, jak se chovat při mimořádných událostech - a aby to neměli tak úplně jednoduché, museli o svém přemýšlení a závěrech informovat pracovníka šumperské radnice prostřednictvím občansé vysílačky.
Druhá skupina mezitím procházela s průvodkyní expozici, ukazující život rodiny Kleinů a výrobky sobotínských železáren. Téma jim bylo velmi blízké - vždyť řada z nich žije na území bývalých železáren a některé stavby Kleinů důvěrně znají.
Třetí skupina mezitím absolvovala ukázku základů první pomoci a záchrany života vůbec.
Konečně čtvrtá skupina se v patře dozvěděla něco o Armádě České republiky, jejím uspořádání, řízení, úkolech - a také ukázky výzbroje.
Čtyři hodiny v muzeu utekly s krátkými přestávkami jako voda, žáci sledovali připravený program se zájmem a rozhodně se nenudili.
Na vše dohlíželi z titulní fotografie u vstupu do expozice čtyři bratři Kleinové, původně podobně jako naši žáci prostí kluci z venkovské chaloupky, kteří se po získání vzdělání a zkušeností vrátili do rodného kraje, panství koupili a předělali jej v průmyslové centrum mocnářství.
V expozici je umístěna řada fotografií, ale i drobných a neobvyklých předmětů, které mají vztah k místům, odkud naši žáci do školy docházejí a dojíždějí.
Zajímavý je třeba pohled na sobotínskou hrobku Kleinů, neobvyklou stavbu - dnes ovšem ukrytou mezi vzrostlými stromy a bohužel, v mnohem horším stavu.
Na znacích, vlajkách i tomto pečetidle se opakuje znak čtyř bratrů - spojené čtyři ruce jako znamení jejich vzájemné spolupráce.
Našly se samozřejmě i chvilky na krátké povídání a malou svačinku.
Většinu času ovšem žáci strávili povídáním s organizátory tohoto dne.
Kdo měl nebo našel čas, mohl nakouknout do dalších expozic muzea, které v aktuální výstavě představují stavbu Podolského mostu přes Vltavu.
Žáci u modelu zámku v Loučné nad Desnou, kde žila druhá větev rodiny Kleinů.
Žákyně u mlátičky obilí se znakem sobotínských železáren.
Na závěr prohlídky následoval jako ve škole krátký a celkem jednoduchý test.
Domů si pak žáci odnesli složku s materiály, z nichž jeden se s trochou umu a snahy dal přepracovat do takovéto kšiltové čepice.
Dopoledne v muzeu bylo velmi dobře připravené a rozhodně patřilo k akcím, na které budeme rádi vzpomínat.